LiveZilla Live Help

Akcesoria

Woda w basenie krąży w obiegu zamkniętym. Są dwie główne technologie mechanicznej obróbki wody basenowej:

 • skimmerowa, oparta na poborze wody z powierzchni przez odpływy boczne zwane skimmerami. Przez skimmer woda trafia przy pomocy pompy ssąco-tłoczącej na złoże piaskowe filtra, gdzie następuje jej oczyszczenie. Przefiltrowana woda tłoczona jest z powrotem do basenu układem dysz napływowych. Dodatkowo przy tej technologii można zastosować odpływ denny służący do opróżniania basenu, jak również poboru wody do filtracji z warstw przydennych. W basenie z instalacją skimmerową lustro wody obniżone jest o ok. 3 - 7cm w stosunku do krawędzi basenu
 • z rynną przelewową

Przy tych basenach woda przelewa się przez krawędź trafiając do rynny przelewowej zamontowanej na całym obwodzie basenu. Następnie woda trafia do zbiornika wyrównawczego, gdzie po osiągnięciu odpowiedniego poziomu jest pobierana do filtracji. Po przefiltrowaniu woda trafia znów do basenu układem dysz dennych. Przy basenie z rynną przelewową obowiązkowo należy zastosować odpływ denny. Basen z rynną przelewową jest idealnym rozwiązaniem jako basen wewnętrzny, całoroczny.

Basen ze zbieraczem powierzchniowym

Basen z rynną przelewową

Jakie podstawowe urządzenia besenowe powinien posiadać basen?

Uzdatnianie mechaniczne wody przy pomocy filtra piaskowego jest najlepsze czego potwierdzeniem jest zalecanie ich jako spełniających rygorystyczne normy i wymogi stawiane przez stosowne urzędy kontroli. Woda pobierana z basenu do filtracji trafia na złoże piaskowe (piasek kwarcowy) filtra, gdzie wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia zawarte w niej osadzają się na ziarnach piasku. Czysta woda trafia z powrotem do basenu tłoczona przez pompę układem dysz napływowych. Oprócz obróbki mechanicznej (filtracji) woda basenowa powinna być uzdatniania chemicznie przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Należy utrzymywać w wodzie basenowej odpowiednie stężenie środka dezynfekującego właściwy odczyn ph oraz stosować profilaktykę antyglonową. Zabrudzenia i zanieczyszczenia wody, które nie zostaną przefiltrowane opadają na dno i wówczas należy je zebrać za pomocą odkurzacza basenowego.

Jakie dodatkowe elementy można zamontować w basenie?

Istnieje bardzo wiele urządzeń podnoszących standard basenu kąpielowego i umilających chwile w nim spędzone:

 • maszyny pływackie
 • urządzenia masażu powietrznego
 • urządzenia do podgrzewania wody basenowej
 • prysznice strumieniowe
 • zadaszenia
 • trampoliny

Jak obniżyć koszty eksploatacji korzystania z basenu?

Posiadanie prywatnego basenu kąpielowego jest wielką przyjemnością, ale wiążą się z tym również nakłady finansowe poniesione na jego utrzymanie oraz dodatkowe obowiązki. Podczas budowy basenu warto pomyśleć o ogrzewaniu wody basenowej. Można to uczynić na 3 sposoby:

 • zastosowanie wymiennika ciepła połączonego z instalacja pieca c.o.,
 • zastosowanie elektrycznego podgrzewacza wody, aczkolwiek to urządzenie jest najdroższe,
 • można skorzystać z darmowej energii słonecznej dzięki zainstalowaniu kolektorów słonecznych,
 • najnowsze urządzenie - pompa ciepła.

Mając już ogrzewaną wodę w basenie należy się zatroszczyć o zminimalizowanie strat ciepła. W tym celu stosuje się przykrycia wody lub zadaszenia basenowe. Największe straty ciepła odbywają się zawsze przez lustro wody, które możemy zabezpieczyć właśnie przykryciem solarycznym. Elementem zabezpieczającym wodę basenową przed wychłodzeniem się i dodatkowo wydłużającym sezon kąpielowy w naszym klimacie do ok. 7-8 miesięcy w roku, są zadaszenia basenowe. Profesjonalnie przygotowana, lekka konstrukcja na bazie poliwęglanu i aluminium jest doskonałym uzupełnieniem basenów ogrodowych. Koszt eksploatacji basenu można obniżyć również poprzez ścisłe przestrzeganie zasad profilaktyki i stosowanie środków chemicznych uzdatniania wody basenowej. Pozwoli to uniknąć problemów z wodą, a w ekstremalnych przypadkach ponownego napełniania basenu wodą, którą także ponownie trzeba zagrzać.